Als je er eens langer bij stil staat, realiseer je je dat er heel veel dingen zijn waarvan commerciële bedrijven ons hebben aangepraat dat we het nodig hebben, terwijl dat helemaal niet zo is – in tegendeel. Ermee stoppen is vaak zowel beter voor je lijf, het milieu én je portemonnee!
Zo besloot ik een paar weken geleden, gestimuleerd door een recent onderzoek, om te stoppen met het gebruik van deodorant. Want blijkbaar stinken we van nature helemaal niet zo – door o.a. het gebruik van deodorant maken we juist ook de goede bacteriën, die helpen tegen okselgeur, dood. Richard gebruikt het spul ook niet en die stinkt ook niet (maar misschien ben ik bevooroordeeld
). Ik besloot de proef geur op de som te nemen.
De eerste week rook ik mezelf uiteraard behoorlijk, zeker met dit warme weer. Maar al vanaf week twee ging het veel beter! Zo snel kan het dus gaan. Dagelijks de oksels wassen met enkel water en zeep blijkt voldoende.
Die zeep gebruik overigens alléén voor mijn oksels, de rest van mijn lijf was ik enkel met water. Ook douchegels zijn overbodig – zo verstoor je de natuurlijke balans van je huid niet. Parfum gebruikte ik sowieso al nooit.
En zo zijn er nog meer dingen waar ik inmiddels mee ben gestopt:
- Crèmespoeling. Ook toen mijn haar nog langer was, had ik het eigenlijk niet nodig. Ik mis het spul totaal niet.
Wat je nodig hebt voor je haar verschilt natuurlijk wel per persoon: sommige mensen krijgen heel snel klitten, terwijl andere mensen zelfs in het geheel zonder shampoo kunnen (de ‘no poo’-methode). Helaas werkt dat laatste bij mij niet, mijn haar wordt nu eenmaal snel vet. Maar ik ben wel overgestapt naar een shampoobar, waar geen siliconen, sulfaten of parabenen in zitten. Mijn haar ziet er daardoor iets anders uit (minder ‘shiny’ zoals in de reclames) en het blijft na nat kammen minder lang in die vorm staan, maar het wordt ook wat minder snel vet dan vroeger. En het scheelt plastic-afval omdat het niet in een fles zit. - Dure schoonmaakmiddelen voor van alles en nog wat. Zorg dat je in je gootsteenkastje allesreiniger, schoonmaakazijn, baking soda (zuiveringszout), groene zeep en spiritus hebt staan en je hebt in feite genoeg om alles goed schoon te krijgen. (Tip: schoonmaakazijn i.c.m. baking soda is een wondermiddel! Je ontstopt er zelfs je toilet mee!) Die middeltjes zijn vaak merkloos en vele malen goedkoper dan A-merk schoonmaakmiddelen die doorgaans grotendeels bestaan uit bovengenoemde producten met een geurtje eraan toegevoegd.
- Wasverzachter. Mijn was hoeft niet naar bloemetjes te ruiken en sommige mensen krijgen zelfs huidirritatie van het spul. Ook vervuilt het ons water. Ik doe een scheutje azijn in het wasverzachterbakje bij iedere was, dat werkt ook prima en het helpt ook nog eens kalkaanslag voorkomen. Wasmiddel gebruik ik wel nog, maar dan wel van het merk Seepje, dus met zo min mogelijk schadelijke stoffen voor het milieu.
(Wel nog een andere tip: als je veel milieuvriendelijke producten gebruikt, is één ding belangrijk: die middelen zijn soms ook iets te lief voor beestjes die je liever niet in je huis hebt. Dus één keer per maand draai ik een wasje op 60 i.p.v. 30 graden, en gebruik ik een vaatwasblokje met bleek erin, om de machines grondig schoon te maken.)
Zijn er nog meer dingen waar we makkelijk zonder kunnen terwijl we dat onvoldoende beseffen omdat het zo ‘gewoon’ is gemaakt, of ons wijs is gemaakt dat we ‘vies’ zijn als we het niet gebruiken? Wat gebruiken jullie niet (meer) of willen gaan proberen weg te laten in je leven?
Niet iets waar ik zonder kan, maar ik heb gemerkt dat als ik me slim aankleed, ik bepaalde kledingstukken veel minder vaak hoef te wassen. Soms kan luchten al genoeg zijn, of laten stomen als ik net heb gedoucht. En afwasmiddel werkt fantastisch als je een vetvlek in je kleding krijgt, daar hoef je ook niet per se een apart wasmiddel voor te kopen.
Top!
Thuis maken wij schoon met groene zeep, bicarbonaat, natuurazijn en afwasmiddel.
Als wasmiddel gebruiken we groene zeep, 5 eetlepels groene zeep per liter, warm water erbij en klaar! De fabrikant van onze wasmachine zei dat het geen kwaad kon (-:
Verder vind ik tandpasta en shampoo een moeilijke, als ik de natuurlijke alternatieven gebruik heb ik gevoelige tanden en jeuk op m’n hoofd.
Daarnaast maak ik zelf zeep met biologische olien.
Ik vind het top dat je erover nadenkt om zo natuurvriendelijk mogelijk te leven! Vaak word ik toch een beetje gek aangekeken als ik daarover praat.
Toen ik stopte met crèmespoeling werd mijn fijne haar zo dun, dat ik dacht dat ik kaal werd. Ik nam zelfs permanent om het weer een beetje wat te laten lijken!
Inmiddels ben ik weer aan de crèmespoeling en is mijn bos weer zo vol als vijftien jaar geleden. Alleen wel een stukje grijzer ;-). Ik gebruik ook shampoobars van de Lush, maar de crèmespoelingbar die ik gekocht had, had helaas niet hetzelfde effect als die uit een fles.