Toen we vorig jaar ons huisje betrokken, hadden we besloten dat het aanpassen van de tuin iets voor volgend jaar was. Dit jaar dus. Het kostte nogal wat hoofdbrekens en frustraties, maar nu heb ik er dan eindelijk iets van gemaakt.
Nee, het is nog steeds geen design tuin, want ik heb helemaal geen oog voor tuininrichting, maar nu ziet het er in ieder geval uit alsof er enigszins over is nagedacht.
Hier de tuin zoals hij eerst was:
Wat er allemaal gebeurd is:
– Borders aangelegd. Na een lange zoektocht naar leuke stenen, vond ik alleen mooie stenen bij een leverancier in België. Die had wel distributeurs in Nederland, waar ik de adressen van kreeg, maar de eerste die ik belde wist niet waar ik het over had en de tweede heeft nooit meer teruggebeld nadat ik ze om een prijsopgave had gebeld.
Uiteindelijk vond ik via Marktplaats.nl een steenhandelaar die maar op 30 minuten rijden zat en die had stenen die iets kleiner waren dan ik wilde, maar ze waren tweedehands en maar 10 cent per stuk in plaats van zo’n € 1,- per stuk. Dus toen was ik ineens voor € 26,- klaar in plaats van €260,-!
Ik heb alles op het oog ingegraven, zonder touwtjes of waterpas, dus helemaal recht staan ze niet. Nu maar duimen dat ze niet omvallen of uitzakken bij de eerstvolgende regenbui.
– Tuinpad in een leukere en aangesloten vorm gelegd, zodat ik niet meer steeds met mijn hakken in de grond zak als ik mijn fiets in de schuur zet. Dit was wel de allergrootste uitdaging, die ik tot het allerlaatste had uitgesteld, want die stomme tegels wegen maar liefst 27 kilo per stuk en dat is niet fijn om te tillen! Gelukkig was Mark zo lief om me te helpen bij het plaatsen, want in je eentje krijg je die niet op de milimeter nauwkeurig neergelegd zonder al het zand eronder weer te verschuiven.
Niet dat het nu perfect ligt… van zoiets moet je eigenlijk verstand hebben en ik heb maar een beetje op goed geluk de boel uitgegraven, er zand op gegooid, de bodem recht gemaakt met een plankje, de bodem nogmaals recht gemaakt nadat ik voor een flinke hoosbui moest schuilen, en toen de bodem nogmaals recht gemaakt nadat de kat eroverheen was getrippeld (grom). De tegels liggen duidelijk niet allemaal waterpas en je hoort sommige ook langs elkaar schuren als je er overheen loopt… ben benieuwd hoe dit uitpakt.
Bij nader inzien had ik beter eerst het pad kunnen maken en dan pas de borders, want dan had ik al die aarde in de borders kunnen kiepen. Nu zitten er 25(!) zakken tuinaarde in. Van de andere kant: nu groeit er in ieder geval niet zo snel gras in de borders en zijn ze ook gelijk goed bemest.
– Waterornamentje gemaakt door een speciekuip met een roostertje erover in te graven (kost maar een paar euro, in tegenstelling tot een officiële vijverbak waar je inclusief deksel al gauw €100,- voor neertelt… stelletje afzetters). Vullen met water, pompje erin, schelden op de pompaansluiting die te dik is om de plastic slang van de gargoyle erop aan te sluiten, en uiteindelijk de boel oplossen door een geïmproviseerd aansluitstukje te fröbelen van de taps-toelopende dop van een kitspuit. Steentjes erop en stroomkabeltje netjes weggewerkt langs de borders, via de regenpijp omhoog, achter de latten van de overkapping en via een opening in de muur naar het stopcontact in de schuur.
– Het suffe buxushaagje uitgegraven. De kruiden in de border die ik dood heb laten gaan die geen zonlicht kregen kon je nauwelijks nog zien. Ik had vooraf geen plan voor de uitgegraven struikjes, dus ik heb er ter plekke twee losse hegjes van gemaakt die als een soort afscheiding voor de terrasjes dienen. Zo wordt het lange rechte stuk tuin nog wat meer gebroken.
– Spiegeltjes opgehangen aan de muur achter het terrasje, om het idee van raampjes en meer diepte te creëren.
– Plantenpot in de vorm van een hoofd opgehangen naast de deur van het schuurtje en er een plantje in gedaan dat lijkt op haar.
– Op jacht gegaan naar wildgroeiende aardbeienplantjes die zich door de hele tuin verspreid hadden, ze uitgegraven en allemaal herplant onder de appelbomen.
– Tegel eruit gehaald en blauwe regen geplant, in de hoop dat hij ooit langs het overkappinkje naast de schuur omhoog gaat groeien en mooi uit gaat zien.
Hier de tuin zoals hij nu is:
Het is een beetje jammer dat op de ‘voor’-foto’s de zon flink schijnt en op de ‘na’-foto’s niet. Daar worden de plaatjes een beetje treurig van, zodat de ‘voor’-foto’s er eigenlijk gezelliger uitzien ![]()
En natuurlijk ziet het gras er wat minder florissant uit, omdat ik de aarde die uit het tuinpad kwam, geherdistribueerd heb en het op die plekken terug moet groeien.
Ik vind de grote grijze stenen nog steeds niet mooi, maar ik vond het de investering niet waard om het hele terras open te laten breken en voor honderden euro’s nieuwe steentjes te laten leggen door een professional.
Maar wie weet is het pad wegens mijn onkunde volgend jaar zo ver scheefgezakt dat ik alsnog iemand moet laten komen, en dan laten we de rest ook maar gelijk vervangen…
De mieren hebben in ieder geval alweer hun eerste gat tussen de tegels gegraven en zijn hard op weg om de boel verder te ondermijnen.
Volgende stap:
– Voortuin mooier maken
– Planten zetten in de borders (pappie, help…)

















Mooi werk!! Dat heeft zeker weten bloed, zweet en tranen gekost…
Netjes hoor! Als deze indeling bevalt kun je altijd nog een hovenier inschakelen om het wat permanenter te maken.