Enige tijd geleden begon ik aan een semi-historisch correcte Middeleeuwse jurk. En inmiddels is hij af!

Omdat ik gewoon een goedkoop stuk linnen (in plaats van mooie wol) had gekocht voor de overjurk, ben ik daarmee gaan experimenteren. Het was even passen en meten om ervoor te zorgen dat de maten klopten.
Vooral de omvang van de ruitvormpjes voor onder de mouwen, was lastig te bepalen. Ik ben er nog steeds niet helemaal over uit of ze inderdaad zo groot moeten zijn als ik ze nu heb gemaakt. Want toen ik op de Midwinterfair de kirtle van een vrijwilligster daar bekeek, bleek zij op die plek een redelijk minuscuul vierkantje te hebben. Maar dat heeft misschien gewoon met schouderbreedte en borstomvang te maken.

Uiteindelijk is dit het patroon geworden dat mij, dwergje van 1,59 meter hoog, goed past:

(ieder vierkantje is 10×10 cm)
Dat eenmaal hebbende, zat de onderjurk zo in elkaar.

(klein plaatje, want hij schijnt behoorlijk door… :-o)
Mijn naaijuf was in ieder geval helemaal verbaasd dat er uit die rechte lappen een mooi gevormde jurk was gekomen, die ik zo over m’n hoofd aan kon trekken zonder welke vorm van sluiting dan ook! Jaja, die middeleeuwers wisten wel wat ze deden… ![]()
Het enige nadeel van dit model is, dat het niet volledig getailleerd kan zijn, want dan krijg je hem dus niet meer aan. Dus het is even wennen dat je wat vadsiger volumineuzer lijkt in zo’n ding dan doorgaans het geval is… Gelukkig helpt het dragen van een riem wel wat. En misschien kan ik ‘m de volgende keer toch nog net iets strakker maken dan nu het geval is. Of ik zou de lacing wat lager kunnen laten doorlopen, zodat ik ‘m strakker kan aantrekken. Maar dan kan ik de inzetpuntjes niet meer tot aan mijn taille laten komen, zoals de bedoeling is.
Om van die bubbels stof aan de voorkant van je oksels te voorkomen, heb ik op die plek wat meer vorm in de mouw gemaakt.
Bij nader inzien moet ik de mouwen van de onderjurk wellicht ook ietsje smaller maken, want nu zijn ze net zo breed als de overmouwen.
De naden aan de binnenkant heb ik heel stout gewoon met de naaimachine gedaan, maar alle zichtbare naden zijn handmatig genaaid. Ook de knoopsgaten heb ik helemaal met de hand genaaid:

Ja, ik moet inderdaad nog wat meer oefenen om ze mooi te krijgen, maar ik had dan ook niet zo’n priem-achtige tool om de openingen mee te maken. Ik moest improviseren met een dikke naald en een kegelvormige wijnfles-stop…
Overigens zitten ze bewust scheef tegenover elkaar, want dat deden ze vroegah ook!
Vooralsnog heb ik gewoon wat touw van de hobbywinkel gebruikt voor de spiral lacing, maar dat is eigenlijk niet de bedoeling. Ik weet alleen niet zo goed wat ze daar vroeger voor gebruikten. Gewoon wat in elkaar gevlochten draadjes ofzo…? Wie kan mij daarover adviseren?
Het volgende projectje wordt een bijpassend mutsje en een tas!
Whoa! Ziet er goed uit! Nu moet ik echt wel een nieuwe jurk maken voor Castlefest…
Gaaf! Je zou je onderjurk nog korter kunnen maken (ik zie hem onder de zoom uit piepen!) maar verder is het erg mooi geworden. Voor de sluiting kun je voor Lucet cord gaan, maar een gewoon katoenen koordje kan ook best!
Kleuren die gaaf staan bij deze kleur blauw zijn rood en oranje. Kijk maar eens naar schilderijen uit die tijd! Een rooie kaproen en je bent helemaal compleet.
Aha, ‘lucet cord’ dus… Bedankt voor de tip, je moet de naam even weten voordat je er iets over kunt vinden
O gaaf die van jou is echt goed gelukt.
Ik ben nog steeds met die van mij bezig en ik heb ergens verkeerd gekeken en gemeten, want ik moet hem aan de zijkanten openlaten wil ik hem aan krijgen en hjis te kort.
Maar goed.
Die van jou ziet er echt gaaf uit.