Afgelopen jaren mocht ik vanuit mijn opleiding deelnemen aan de jaarlijkse costumièredag, maar aangezien ik inmiddels dat diploma heb gehaald (alleen nog stééds niet officieel in ontvangst heb mogen nemen, terwijl we bijna een jaar verder zijn… 😒), mag ik inmiddels meedoen met de coupeusedag: een leerzame en inspirerende workshopdag voor zowel coupeuses als coupeuses in opleiding.
Mijn juf had harder geworven dan haar collega’s, want van de 12 deelnemers waren er, naast diverse reeds geslaagde coupeuses / juffen, maar liefst 5 leerlingen van haar aanwezig en dus maar weinig leerlingen van andere juffen.
Ik weet niet of de opzet van de coupeusedag altijd zoals vandaag is of dat dit jaar een uitzondering was, maar het was even wennen. Tijdens costumièredagen raceten we altijd met klotsende oksels door de dag heen om meerdere werkstukjes met verschillende technieken te maken en verliep de dag in stressvolle chaos. Vandaag was er echter slechts één workshop die de hele dag zou duren.
Marijke van Welzen van ART2WEAR, een ‘textielkunstenaar’, kwam deze geven. Zij maakt echt een soort kunstwerkjes op kleding door middel van een collagetechniek: ze knipt allerlei plaatjes uit stoffen en appliceert / quilt die op een ondergrond, waar ze dan bijvoorbeeld weer een mantel van maakt. Ze vult die applicaties verder aan met borduursels, stempels, verf, etc.:
De dag begon wat later dan verwacht. Op het programmabriefje stond dat we vanaf 9.30 uur welkom waren en er dan de gelegenheid was tot koffie en wat shoppen bij een kraampje. Ik (en diverse mede-deelneemsters) waren er vanuitgegaan dat we dan om 10.00 uur echt zouden beginnen. Toen ik om 9.45 uur binnen kwam zetten, was ik dan ook de laatste die in het gebouw in Nunspeet arriveerde. Maar we bleken pas om 11 uur te beginnen! Had ik ook wat langer in bed kunnen blijven liggen… 🫤
Het begin van het programma vond ik ook niet heel boeiend. De workshopbegeleidster gaf namelijk eerst anderhalf uur lang een Powerpointpresentatie van al haar tentoonstellingen. Dus nee, niet over haar technieken en hoe ze haar werkstukken maakte, maar op welke tentoonstellingen ze allemaal was geweest! Euh… hoe is dat relevant / interessant voor ons…? Maar de aanwezige juffen leken het allemaal wel erg boeiend te vinden.
Vlak voor de lunch mochten we dan eindelijk de creaties close-up bewonderen, aanraken en fotograferen.
Zo’n bonte collage is niet echt mijn smaak, maar wel enórm indrukwekkend, want zeker als coupeuses realiseren wij ons wat een gigantische hoeveelheid werk hierin moet zitten en hoe lastig het is om al die elementjes bij elkaar te zoeken en te matchen tot een eenheid! Ik vond het al lastig om al die stofjes voor mijn lapjesdeken bij elkaar te zoeken… Respect!
Na de mantels bewonderd en grondig geïnspecteerd te hebben, mochten we ze van haar aantrekken als we wilden!! 😲 Diverse mensen riepen gelijk dat ik de sprookjesjas (met sprookjesfiguren-applicaties en Sneeuwwitje-mouwen) moest aantrekken, omdat mijn juf en mede-leerlingen inmiddels wel weten dat dat thema bij mij past (maar ik vermoed ook deels omdat ik één van de weinigen was die in het smalle getailleerde ding paste 😛). Nou, dat liet ik me natuurlijk geen twee keer zeggen! 😁 En ja hoor, hij zat me als gegoten en stond me prachtig! ❤️

Na de lunch mochten we dan eindelijk zelf aan de slag. We kregen een basis waar de stofjes op moesten komen en er werden zakken met stofjes met bloemenprintjes uitgedeeld, waar we zelf een selectie uit mochten maken. Graaien!! 😋
Het was de bedoeling dat we initieel drie bloemetjes uitkozen, die helemaal netjes uit de stof uitknipten en met elkaar combineerden, en daarna deze desgewenst verder aanvulden met andere bloemetjes. Maar zo werk ik niet – ik moet vanaf het begin het totaalplaatje overzien. Dus liep ik stiekem toch met een setje ‘potentiële basisbloemetjes’ in de hand naar de andere tafels om ze aan te vullen, alvorens ik een collage neerlegde. Die ik ook niet gelijk op het uitgedeelde lapje legde.
Workshopleidster: “Als je een grotere ondergrond nodig hebt dan deze, dan kan dat.”
Ik: “Oh… daar had ik nog helemaal niet op gelet, ik was bezig met het creatieve proces…”
Workshopleidster: “Ja, er zijn altijd mensen die het net iets anders doen dan de anderen.”
… 🙈
Van thuis hadden we lijm, borduurnaalden, borduurgaren en kraaltjes mee moeten nemen, want het was de bedoeling om de boel eerst op de ondergrond te lijmen en daarna verder te gaan decoreren. Normaal gesproken speld en stik je het op de ondergrond, maar omdat het een workshop met weinig tijd was, deden we het even zo. Dat vond ik eigenlijk wel jammer. Het scheelde natuurlijk dat we ditmaal niet onze naaimachines hoefden mee te zeulen, maar het blijft toch een coupeuse-workshop en het netjes en subtiel vastnaaien van de randjes via een vrije hand-voetje leek me juist heel leerzaam.
Sommigen hadden afgelopen week nog even een raid gedaan bij de Action om aan kraaltjes en dergelijke te komen, maar ik heb inmiddels een flinke stash aan knutselmateriaal en dus trok ik vanochtend gewoon een bak kralen en zak DMC-garen uit de kast.
Het was ook grappig om te zien hoeveel naaisters totaal geen borduurervaring hadden en zelfs worstelden met het vastzetten van het garen. Het zijn toch écht verschillende vaardigheden! 😄 Gelukkig heb ik veel ervaring met met de hand naaien en heb ik ook wel eens geborduurd, maar het bepalen welke borduursteken op welke plekken in de bloemen mooi zouden uitpakken, vond ik wel het lastigste van de middag! Al snel ben ik dus maar overgestapt op het toevoegen van kraaltjes. Dat ging beter én sneller.
Voordat ik het wist was het alweer half 4 en moesten we ophouden, omdat we om 4 uur het pand moesten hebben verlaten! Ik denk dat we effectief dus maar anderhalf uur daadwerkelijk zelf bezig zijn geweest met iets maken, wat ik wel jammer vond. Uiteraard had dus niemand haar werkstukje ook maar in de verste verte af. Ik was zelfs de enige die er kraaltjes op had gedaan.
Het idee is dat we, als we de decoraties af hebben, de collage in z’n geheel uitknippen uit de ondergrond en dan de randjes afwerken met de naaimachine. En dan hebben we een grote applicatie om ergens op te naaien!
Dit is mijn tussentijdse resultaat:
Ik ben zeker niet ontevreden over hoe de bloemetjes zijn gecombineerd en hoe de kraaltjes erop werken! Maar het lichtpaarse borduursel in de paarse bloem vind ik niet optimaal geslaagd.
Uiteraard hebben we ook nog even al onze creaties bij elkaar gelegd. Altijd leuk om de verschillen tussen mensen te zien!
Al met al vond ik het best een leuk werkje om te doen en een inspirerende techniek, maar de opzet van de dag had van mij anders gemogen qua tijdsindeling: minder wachten/kletsen/presentatie en meer zelf aan de slag gaan!











